Za první historicky známý mechanický hlavolam bývá považován tzv. Ostomachion, dřevěný puzzle sestávající ze čtrnácti mnohoúhelníků. Jeho tvůrcem byl údajně sám Archimédes, který se pokoušel zjistit, kolika způsoby je možné díly složit do tvaru čtverce. Hlavolam byl původně z kostí či ze dřeva, a jsou-li zvěsti o původu pravdivé, datuje se jeho vznik do 3. stol. Př.n.l.
Hlavolamy, puzzle a rébusy nového věku
Puzzle a rébusy doprovázely člověka celá staletí. Nicméně jejich výroba byla nákladná, a vzhledem k tehdejším technickým procesům i dosti omezená. To se však s příchodem automatizace a průmyslu má změnit. S přelomem 19. a 20. století přišla i první velká vlna zájmu a hlavolamy si získaly pozornost moderního publika. A byť byla na počátku století většina puzzlů ještě stále ze dřeva, s moderními technologiemi se čím dál více začínaly ujímat výrobky z kovu, skla a syntetických materiálů, a doba, která vedla od prvotního nápadu k výrobě se podstatně zkrátila. S tím také přišly nové designy, ale i revitalizace starých klasik. A na ty nejzajímavější proměny se dnes podíváme.
Nejjednodušší hlavolamy
Začneme u toho nejjednoduššího – jigsaw puzzle, nebo také “pucle” zná dnes prakticky každý. Klasický dílek ve tvaru písmene H se zobáčky na koncích se stal jedním ze symbolů 90. let. Do klasiky však udeřil příchod technologií, které umožňovaly precizní řezání např. s použitím laseru, a řada výrobců se rozhodla experimentovat s novými tvary a materiály. Začaly se objevovat barvité skládačky, kde má každý dílek svoji nezaměnitelnou podobu, nebo dokonce reprezentuje konkrétní předmět (třeba zvířátko). Pro tyto účely se asi největší oblibě těší dřevo, z něhož se dělají detailní umělecké puzzle, a které díky své tvrdosti a preciznosti řezu umožňuje téměř jakýkoli tvar.
Packing puzzle
Díky laseru a počítačem řízeným CNC frézkám se rozmohl i tzv. “packing puzzle”, často rámeček, do něhož je vaším úkolem natěsnat několik objektů, které vám to svým tvarem zdánlivě znemožňují. Nicméně packing puzzle mohou mít i komplexnější formu, vzpomeňme například na dnes již klasické “Packing Tokyo” od Nobu Yoshigahary, kde bude vaším úkolem natěsnat osm figurek do sklenice reprezentující přecpaný vagón tokijského metra.
Japonské hlavolamy Hanayama
Z Japonska, které se stalo rájem hračičků, pochází i další moderní výrobce, kteří v očích veřejnosti revitalizovali koncept mechanických hlavolamů. Společnost Hanayama, která dnes v Evropě vystupuje pod značkou Huzzle Cast, vzala designy nových tvůrců i staré klasiky (především proto, že u některých již neexistovala autorská práva), a dala jim nový kabátek z naleštěného kovu. Zároveň vytvořila svoji vlastní stupnici obtížnosti: od 1 do 6 hvězdiček, které napovídají, zda je puzzle určen pro začátečníky či pokročilé hráče. Kdybychom však řekli, že jedinou zvláštností Hanayamy je to, že jejich výrobky jsou jen hezky vyrobené, byli bychom daleko od pravdy.
Ke svému řešení totiž jejich puzzly často potřebují různé komplexní postupy – od typických rébusů, kde je vaším jediným úkolem přijít na to, v jakém pořadí kam čím pohnout, až po vyložené chytáky, které vyřešíte jediným prostým pohybem nebo dokonce roztočením celého předmětu. Hanayama je však pouhý začátek.
Hlavolamy a YouTube
Svoji nezpochybnitelnou roli v nové vlně popularity tohoto typu hlavolamů sehrála i webová stránka YouTube, kterou s příchodem nového tisíciletí posílila řada tvůrců, jež svůj kanál zacílili exkluzivně na sběratele puzzlů, kuriózních předmětů a optických iluzí, jakožto moderních designových doplňků a hraček pro hipstery. Právě díky nim se postupem času objevily i výrazně dražší, luxusní kusově vyráběné kousky, které se řeší naprosto trhlými způsoby. Jeden příklad za všechny – “Bad Radio” od společnosti Karakuri stojí kolem 1000 dolarů, a řeší se jenom jedním způsobem. Stejně jako do starého nefunkčního rádia, musíte i do totohle pořádně fláknout.
Puzzle boxy
A tímto se dostáváme do teritoria tzv. “puzzle boxů”. Tento výraz bychom do češtiny mohli volně přeložit jako “tajná schránka”. Většinou jde o malou truhličku, která skrývá nějaký skrytý předmět, a vaším úkolem není nic menšího, než zjistit, jak se tato záhadná schránka otevírá. Cena takového hlavolamu se často odráží od jeho velikosti a taky úrovně komplexity. Může se jednat o malé krabičky v hodnotě pár set korun, ale velikosti se meze nekladou, a takový hlavolam může dosahovat i monstrózních rozměrů dosahujících více jak metr. A samozřejmě – čím větší, tím dražší. Často se jedná o ručně zpracované kousky, kde hraje roli dokonce elektronika nebo čirá mechanika a ozubená kola. V takových případech se finančně prohnete třeba i o necelý milion korun.
Rubikova kostka
A na závěr jedna klasika, která se také dočkala zásadní proměny. Nesmrtelná Rubikova kostka. Nejen, že dnes narazíte i na jiné patvary, než na standardní 3x3x3. Se ztrátou patentu se iniciativy chopila řada výrobců (většinou z Číny), a obohatila svět hlavolamů o rubikovky všemožných tvarů, barev i materiálů. S nástupem tzv. speedcubingu posléze přišly požadavky i na nové materiály a hladší, snáze pracující mechanismy. Díky tomu dnes existuje již několik čínských výrobců, produkující kvalitativně srovnatelné, ne-li lepší produkty, než samotná firma Rubik.
Speedcubing
Je-li vám slovo speedcubing cizí, pak vězte, že se nejedná o nic jiného, než o závody ve skládání rubikovky na čas. Pokud jste si právě vzpomněli na zašlou kostku po dědečkovi, která se válí na půdě, a dokázali jste ji bez problémů složit do pěti minut, pak vězte, že tahle show není pro vás. Na speedcubing se z celého světa sjíždí haldy lidí, kteří dokáží hlavolam složit v limitu několika málo vteřin. A když je takových specialistů na jednom utkání víc, potřebujete něco lepšího, než obyčejnou kostku.
Největší distributor hlavolamů
Asi největším distributorem hlavolamů na světě je v současné době společnost Puzzle Master. Allanu Steinovi, který svou firmu založil před 30 lety, a začínal s nabídkou pouhých 10 puzzlů, se postupem času podařilo vypracovat na největší distribuční firmu s hlavolamy na světě. Sám uvádí, že nové produkty do své nabídky shání na veletrzích po celém světě, a některé si i vyrábí pomocí 3D tisku. Nabídka tuzemských distributorů je však v současné době značně omezená, a tak nezbývá doufat, že se v dohledné době některý z nich chopí otěží, a doveze nám unikátní kousky, jako vystřižené z Šifry mistra Leonarda nebo hlavolam na bázi slavného mechanismu z Antikythéry.