Domů / Technika / Začít s Arduinem je snadné. Zpočátku si vystačíte se startovací sadou

Začít s Arduinem je snadné. Zpočátku si vystačíte se startovací sadou

Položili jste si někdy otázku, na jakém principu funguje dálkové ovládání? A co takové otřesové čidlo, voltmetr nebo jiná elektronická zařízení, se kterými se běžně setkáváme v každodenním životě? Zdaleka nejlepším způsobem, jak přijít věcem na kloub, je zprovoznit je po jednotlivých součástkách. Chcete to vyzkoušet? Umožní vám to Arduino – populární jednodeskový počítač postavený na mikrokontrolorech ATmega.

Původně učební pomůcka, dnes světový fenomén

Příběh Arduina je neuvěřitelný. Zakladatelé značky Massimo Banzi a David Cuartielles původně zamýšleli projekt, ze kterého by těžili žáci technických škol. Jejich cílem bylo zjednodušení výuky pomocí názorných příkladů postavených na jejich minipočítači, k němu lze připojit elektronické součástky. Věci však nabraly jiný spád a z jejich díla se stal vyhledávaný artikl bastlířů napříč celým světem.

K dnešnímu dni (Arduino bylo sestrojeno v r. 2007) se prodalo několik milionů základních desek a minimálně jednou tolik klonů. A co je ještě důležitější, platforma spustila nebývalý zájem o danou problematiku, čímž zapříčinila vznik obrovské komunity.

Ve starter kitu najdete všechny komponenty do začátku

Na Arduinu lze postavit neuvěřitelně komplexní systémy, ale bez předchozích zkušeností a pokročilejších znalostí programování je můžete nanejvýše sledovat na YouTube. Začít přitom není těžké – ideálním výchozím bodem je některý ze „starter kitů“, tedy sad, které obsahují základní desku a vybrané elektronické součástky.

Starter kity různých velikostí (tzn. s odlišným počtem komponentů) najdete například ve specializovaném e-shopu laskarudino.cz. Menší Arduino kit stojí méně než čtyři sta korun a postavíte díky ní například ovládání zvuku pomocí světla, RGB LED či infračervený přijímač.

Shlédněte také

Pegasus je spyware, který ohrožuje demokracii

Spywary už dávno nejsou jen nástrojem zločinců, kteří chtějí odcizit peníze z vašeho bankovního čtu, …