Domů / Technika / Začít s Arduinem je snadné. Zpočátku si vystačíte se startovací sadou

Začít s Arduinem je snadné. Zpočátku si vystačíte se startovací sadou

Položili jste si někdy otázku, na jakém principu funguje dálkové ovládání? A co takové otřesové čidlo, voltmetr nebo jiná elektronická zařízení, se kterými se běžně setkáváme v každodenním životě? Zdaleka nejlepším způsobem, jak přijít věcem na kloub, je zprovoznit je po jednotlivých součástkách. Chcete to vyzkoušet? Umožní vám to Arduino – populární jednodeskový počítač postavený na mikrokontrolorech ATmega.

Původně učební pomůcka, dnes světový fenomén

Příběh Arduina je neuvěřitelný. Zakladatelé značky Massimo Banzi a David Cuartielles původně zamýšleli projekt, ze kterého by těžili žáci technických škol. Jejich cílem bylo zjednodušení výuky pomocí názorných příkladů postavených na jejich minipočítači, k němu lze připojit elektronické součástky. Věci však nabraly jiný spád a z jejich díla se stal vyhledávaný artikl bastlířů napříč celým světem.

K dnešnímu dni (Arduino bylo sestrojeno v r. 2007) se prodalo několik milionů základních desek a minimálně jednou tolik klonů. A co je ještě důležitější, platforma spustila nebývalý zájem o danou problematiku, čímž zapříčinila vznik obrovské komunity.

Ve starter kitu najdete všechny komponenty do začátku

Na Arduinu lze postavit neuvěřitelně komplexní systémy, ale bez předchozích zkušeností a pokročilejších znalostí programování je můžete nanejvýše sledovat na YouTube. Začít přitom není těžké – ideálním výchozím bodem je některý ze „starter kitů“, tedy sad, které obsahují základní desku a vybrané elektronické součástky.

Starter kity různých velikostí (tzn. s odlišným počtem komponentů) najdete například ve specializovaném e-shopu laskarudino.cz. Menší Arduino kit stojí méně než čtyři sta korun a postavíte díky ní například ovládání zvuku pomocí světla, RGB LED či infračervený přijímač.

Shlédněte také

CNC laser vám zajistí precizní výpalky z plechu

Laser se využívá v mnoha oblastech a jednou z nich je řezání materiálů. Jedná se …