Domů / Doporučujeme / Nenechte se obtěžovat radí Aplikant.cz

Nenechte se obtěžovat radí Aplikant.cz

Má ochranka v obchodě právo po vás požadovat prokázání se osobními doklady i abyste ukázali obsah své tašky? Nenechte se omezovat a chraňte svá práva.

V zákoně, respektive v trestním řádu je stanoveno, že osobní svoboda osoby může být omezena, pokud je tato osoba přistižena při nebo bezprostředně poté, co spáchá trestný čin. Může být omezena kýmkoliv, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, zastavení útěku nebo například k tomu, aby mohly být zajištěny potřebné důkazy, které budou následně předány Policii ČR.

Šikana v obchodě

Jakmile se jedná o krádež v obchodě a pachatel je přistihnut ostrahou, personál obchodu ho má právo zadržet dle § 76 odst. 2 zákona. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním, ve znění pozdějších předpisů. Ostraha má poté povinnost pachatele předat policejnímu orgánu. Pokud ji nelze z nějakého důvodu předat, je nutné policii oznámit omezení osobní svobody bez zbytečného odkladu. Nelze ale držet osobu na místě jen kvůli signalizaci bezpečnostního zařízení. Ostraha musí mít reálné podezření, že se osoba dopustila trestného činu krádeže zboží.

Nepříjemná ochranka

Jedná se ale o kompletně jinou situaci, pokud by člen ostrahy zpozoroval, že si dotyčný zákazník dává něco do kapsy. Mějte ale na paměti, že ani pak nemá právo prohledávat jeho či jeho osobní věci, pokud mu není udělen souhlas. Jediná osoba, která k prohledání nepotřebuje souhlas, je policista. Ale i v tom případě to musí být při přistižení u trestného činu. Zároveň platí, že takovou prohlídku muže vykonat pouze osoba stejného pohlaví.

Zveřejněte zkušenosti a recenze

O své recenze a zkušenosti se můžete s ostatními podělit na hodnotícím portálu Aplikant.cz. Najdete zde hodnocení a recenze firem od dalších uživatelů. Nebojte se sdílet své názory s ostatními. Informace na portálu jsou poskytovány zcela anonymně. Provozovatelem hodnotícího portálu je společnost 123jobs Media, developer e-commerce aplikací v Česku i zahraničí. Hodnocením pomáháte firmám zlepšovat jejich služby a firmy tak dostávají zpětnou vazbu od svých klientů a zákazníků.

Shlédněte také

Online propagace v zahraničí může nastartovat váš růst

Celý svět je příliš velký na to, abyste prodávali jen v České republice. Možná máte …