Domů / Technika / Studenti technických fakult předvedou své výtvory na mezinárodní soutěži. Chybět nebudou ani Češi

Studenti technických fakult předvedou své výtvory na mezinárodní soutěži. Chybět nebudou ani Češi

Studenti technických fakult z celého světa se sjedou do hlavního města Spojených arabských emirátů. Poměří zde své síly v robotické soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. Mezi účastníky budou i studenti z Čech.

Čeští studenti technických univerzit patří mezi světovou elitu

Na celosvětové robotické soutěži nebude chybět ani český tým. Zástupci z Fakulty elektrotechnicé ČVUT v Praze budou reprezentovat naši republiku. Kapitánem týmu je Martin Saska, který společně s kolegy bude prezentovat inteligentní bezpilotní helikoptéru, která je spíše známa pod jménem dron.

Konkurence je vysoká, přesto si studenti věří, že zaujmou. Jejich výtvor bude bojovat se světovou konkurencí ve dvou různých disciplínách. Každý úkol má prověřit komplexnost jejich stroje a ověřit inteligenci a funkčnost celého systému. Například první úkol spočívá v přistání dronu na rychle jedoucím autě.

Druhé kolo je ještě o něco těžší. Spočívat bude ve sběru předmětů, které se nachází v okolí pomocí automatického magnetického lapače. Roj helikoptér by měl být schopen zcela automaticky vyhledávat předměty a spolupracovat v jejich shromaždování. Tento úkol se snaží prověřit schopnost dronů doručovat zásilky, které jsou budoucností doručování. V posledních několika let se čím dál častěji mluví o dronech, kteří by doručovali automaticky a zcela nezávisle zboží internetových obchodů, ale i například humanitární pomoc na těžko dostupná místa.

Co získá vítěz?

Vítěz, který nejlépe vyřeší všechny úlohy získá pro svoji univerzitu finanční odměnu ve výši 26 milionů korun. Studenti z Čech již testují svůj přístroj v podmínkách Spojených arabských emirátů a připravují se na finále, které se uskuteční ve dnech 16. a 17. března v Abú Zabí.

Shlédněte také

CNC laser vám zajistí precizní výpalky z plechu

Laser se využívá v mnoha oblastech a jednou z nich je řezání materiálů. Jedná se …