Domů / Bezpečnost / Jak pečovat o svůj notebook, když venku panují extrémní horka

Jak pečovat o svůj notebook, když venku panují extrémní horka

Extrémní horka jsou nebezpečná nejen pro lidi, ale i stroje. Notebooky a počítače nemají rádi, když jsou velká vedra. Vysoká teplota může notebooku zavařit stejně dobře, jako voda nebo mráz. Pokud nechcete přijít o svůj přístroj, je nutné jej chránit. V tomto článku si povíme, jak na to.

Stolní počítače jsou lépe chráněny

Klasické stolní počítače jsou na vedra lépe vybavena. Mají větší rozměry, více prostoru mezi součástky a jsou vybaveny výkonným chlazením. Přenosné počítače nemají takový komfort a díky kompaktnímu tělu není možné osadit je větším chladičem. Z toho důvodu jsou mnohem náchylnější na extrémní teploty. A je jedno, jakým směrem.

Extrémní teploty dokážou uvařit počítač za chodu

Nejčastější chybou majitelů notebooků je špatné používání. Ve většině případů se přenosný počítač nachází na klíně v posteli, kde se mu ucpou všechny otvory na přívod vzduchu. Ventilátor poté nestíhá chladit a dochází k přehřátí.

Notebooky se automaticky vypínají při teplotě 100°C, ale již teploty kolem 50°C je dokážou nenávratně poškodit. Doporučujeme používat speciální podložku, která umožňuje proudění vzduchu a zabrání přehřátí. Jejich užíváním snížíte teplotu notebooku až o 10°C.

Pozor si dejte i na přenášení

Pokud s notebookem hodně cestujete, určitě se vyplatí kvalitní brašna nebo batoh, který ochrání váš přístroj na cestách. Vybírejte kvalitní materiál, který je vzdušný a nefunguje jako pec pro notebook. Při ukládání do brašny vždy notebook vypínejte a nikdy jej nemějte v hybridním nebo jiném režimu. Zabráníte tak nechtěnému spuštění a možnému přehřátí.

V případě, že je váš notebook přehřátý na vysokou teplotu, přestaňte na něm pracovat, umístěte ho do chladnějšího prostředí a nechte ho odpočinout. Ušetříte si tak možná rizika z poškození.

Shlédněte také

CNC laser vám zajistí precizní výpalky z plechu

Laser se využívá v mnoha oblastech a jednou z nich je řezání materiálů. Jedná se …