Domů / Internet / První počítačová myš vznikla před 50 lety a byla ze dřeva

První počítačová myš vznikla před 50 lety a byla ze dřeva

Vynálezce počítačové myši Douglas C. Engelbart podal před 50 lety přihlášku na paten s názvem „Ukazatel X-Y polohy pro zobrazovací systém“. Pod krkolomným názvem se ukrývá zařízení, které používáme každý den a je známá, jako počítačová myš. Tehdejší prototyp však měl hodně daleko do dnešní podoby.

Den, kdy se narodila počítačová myš

Patent byl podán 21. Června v roce 1967. Tento datum se považuje za zrození myši. Nicméně, první zmínky padají až do roku 1961. V tomto roce Egnelbart načrtl do svého bloku obrázek zařízení, které by umožnilo fyzickou interakci s CRT obrazovkou počítače. O rok později je toto zařízení popisováno jako ukazovátko. Na finální produkt si však společnost musela počkat několik dalších let.

Vedoucí konstruktér Bill English v Engelbartově výzkumném středisku Augmentation Research Center v rámci SRI vypracoval první prototyp v roce 1964. Myš byla ze dřeva a obsahovalo kolečko, které provádělo pohyb zařízení na posun kurzoru na obrazovce.

Myš disponovala červeným tlačítkem na horní straně a připojovacím kabelem v zadní části. Již tenkrát se v laboratoři vtipkovalo, že zařízení vypadá, jako myš. Pojmenování se chytlo a jméno zůstalo do dnes. Nikdo však neví, kdo byl jako první.

O dalších několik let později bylo zařízení oficiálně představeno široké veřejnosti. Bylo tomu v roce 1968 na konferenci, která je přezdívaná „Matka všech prezentací“. Na této události Engelbart a jeho 17 kolegů představili v 90 minutové prezentaci své zařízení.

Počítačová myš nebyla jediným trhákem této konference. Dále se zde objevil hypertext, objektové vykreslování, dynamické propojování souborů a spolupráce dvou lidí přes sdílenou obrazovku.

Shlédněte také

Tvoření reels a tipy na zajímavá témata

Reels jsou relativně nová funkce Instagramu, která umožňuje uživatelům sdílet krátká videa o délce až …