Domů / Hry & aplikace / Minecraft

Minecraft

Minecraft je sandboxová hra napsaná v jazyce Java, vyvíjená Markusem Perssonem a jeho firmou Mojang. Hra je výjimečná svojí hratelností, která je téměř na všech herních serverech hodnocena na 99%. Aby taky ne, když v Minecraftu si hráč může dělat opravdu co se mu zlíbí, jediným omezením je fantazie a zkušenosti.

Hra běží na krychlovém 3D světě, který je načítán do tzv. Chunků. Chunky, jedná se o 16 bloků široké, 16 bloků dlouhé, hluboké 256 bloků, segmenty prakticky nekonečné mapy Minecraft. (Od verze 1.2), což je 65,536 bloků celkem. Chunky jsou generovány kolem hráčů, když poprvé vstoupí do světa. Jak se pohybujete v herním světě, jsou v blízkosti chunky generovány podle potřeby. Základním kamenem hry je sbírat materiály na výrobu nástrojů, stavbu obydlí, či na obchodování s vesničany (nově ve verzi 1.31) a také shánění potravy.

klasterAby to nebylo však tak jednoduché, v noci se objevují NPC, jako jsou zombíci, pavouci, skeletoni, creepeři a ty mají jediný úkol, zabít Vás. Jak je psáno výše, hra má v sobě střídání dne a noci, tudíž funguje střídání denních dob, včetně západu a východu slunce. Dá se říct, že Minecraft nemá žádný cíl, i když je to jen polopravda. Ve hře jsou achievementy (ocenění), které hráč získá po splnění jejich požadavků, např. tavení železa. Hráč si může při začátku hry vybrat obtížnost od mírumilovné až po hard core nebo adventure. Další herní mód, který je hojně využíván ke stavbám a „učení se Minecraftu“ je Creative Mode, kde máte neomezené množství všechn surovin, nástrojů, předmětů a můžete jen tak stavět. V tomto módu vznikají v skutku velké stavby, které hráči dávají na internet aby se pochlubili.

Minecraft multiplayer

Co se týče multiplayeru hráč má dvě možnosti, první možností je zapnout si single player a dát open to LAN (nově ve verzi 1.31) a přátelé se mohou k němu připojit. A druhá možnost je založit si přímo server nebo se připojit na existující servery. Vrátíme se, ale ještě na chvíli zpátky k single playeru, už jsme si řekli, že hráč získává ocenění za splněné úkoly, ale Minecraft je rozdělen do „tří světů“. První je normální svět, kde se objevíte hnedka na začátku, kde bydlíte, žijete. Ale další svět je podzemí, jmenuje se Nether a je to vlastně takové peklo. Dostat se lze pomocí portálu, který hráč musí postavit. V netheru najdete trochu jiná NPC než v normálním světě ( Ghasti, Blaze, Magma Cube a nejpočetněji Zombie Pigmen) a hlavně hodně moc lávy, která dokáže hráče solidně potrápit při hledání pevnosti (Nether Fortress). Poslední dimenze se jmenuje End, do které se dostanete pomocí opraveného portálu ve strongholdu, opravuje se pomocí enderských očí. V endu se nachází Enderský drak (boss), který léta a vyhazuje hráče přes okraj povrchu a také spousty NPC Endermanů.

Široké možnosti

Pokud zabijete draka, objeví se titulky, ale hra poté pokračuje dál. RPG? Ano i ne, ve hře sbíráte zkušenosti, které padají za zabití mobů, těžbu a pálení některých surovin (od verze 1.31 možnost získávat expy z rud). Hra se za krátkou dobu stala jednou z rychle rozšířených Java her na světě a může se chlubit velikou komunitou fanoušků, kteří hru pomáhají vytvářet (svými nápady, zkušenostmi, které si vývojáři berou k srdci) a také proto je do hry spousty přídavných módů, které hru ještě více zpestřují a prodlužují herní dobu o stovky hodin. Nejznámější a největší herní mód se jmenuje Technic Pack a Tekkit. Díky těmto módům se do hry dostává elektřina, stroje a mnoho dalších věcí, které hráčům pomáhají v těžbě, stavbě a vaření. Je toho opravdu mnoho a vypsat všechny možnosti klasické hry nebo hry s těmito módy by zabralo celý jeden webový portál. Minecraft je stále aktualizovaný a neustále vychází nové a nové věci.
Hru je možné si zahrát na platformách PC, Xbox360 a PocketPC.

Shlédněte také

Chytrý telefon jako herní konzole? Se speciálním ovladačem to není problém

Chytrý telefon jako herní konzole? Se speciálním ovladačem to není problém Chytré telefony jsou stálicí …