Domů / Hry & aplikace / GTA V je raritou. Prodává se po milionech i po sedmi letech od vydání!

GTA V je raritou. Prodává se po milionech i po sedmi letech od vydání!

Dynamika světa digitálního zábavy je neuvěřitelná. Vývojáři servírují hráčům nové tituly jako na běžícím pásu a dlouhodobou přízeň si udržují především hry, které prochází průběžným vývojem. Ostatní (v lepším případě) prožijí svých 15 minut slávy, aby pak zmizely v propadlišti dějin. Ale samozřejmě se najdou i světlé výjimky, jež si na pomyslném herním chodníku slávy zajistily nesmrtelnost. Pátému dílu dnes již ikonické série GTA statut legendy upřít nelze. Od jejího vydání nás dělí sedm let a stále „jde na dračku“. Jen letos se prodaly miliony kusů a další budou následovat.

Série Grand Theft Auto je tady s námi od roku 1997, kdy spatřil světlo světa první díl – tehdy ještě v 2D provedení. Následovaly dva londýnské datadisky, z nichž jeden vytvořili fanoušci. Poté graficky našlapaná dvojka a následně třetí díl s revoluční 3D grafikou. A to byl teprve začátek. Fanoušci se zamilovali do dílu Vice City odkazující na Al Pacinův Scarface a nemohli se odtrhnout od San Andreas, jenž bylo snad ve všech ohledech komplexnější než předchozí díly. GTA IV pak vneslo do hraní množství interaktivity a lidský aspekt postavy.

V čem byla GTA V revoluční?

Zdálo se, že vývojáři z Rockstar již nemohou ničím výrazně překvapit, ale přesto se jim to v roce 2013 podařilo. Tři různé postavy, otevřený herní svět v neuvěřitelně detailních lokacích (Los Santos bylo vytvořeno na základě 200 tisíc fotek Los Angeles a okolí Kalifornie), to vše s našláplou atmosférou a ve velmi zdařilém grafickém kabátku.

Není divu, že si GTA V vysloužilo titul nejúspěšnějšího herního titulu. S více než 90 miliony kopiemi napříč všemi platformami přihrálo do kasičky Rockstaru kolem 6 miliard USD. Vzhledem k rozpočtu ve výši „pouhých“ 265 milionů USD jde o skutečnou trefu do černého.

Herní sérii GTA se dostala hluboko pod kůží hráčů z celého světa a česká herní komunita rozhodně není výjimkou. I nyní, navzdory svému stáří, patří GTA PS4 k vyhledávaným titulům a zařadilo se mezi nejoblíbenější hry na Playstation 4. Pokud jste poslední díl „gétéáčka“ z jakéhokoliv důvodu prošvihli, napravte to.

Shlédněte také

Největší veletrh spotřební a výpočetní techniky přinesl zajímavé novinky

Minulý týden se konala v Las Vegas událost, kterou čekají všichni milovníci spotřební a výpočetní techniky. …