Domů / Internet / Síla html5

Síla html5

Někdy je těžké si představit jak složitě jsou různé aplikace naprogramovány. O tom, že HTML5 je fenomén nelze diskutovat. Názornou ukázku síly tohoto kódu ukázala společnost Microsoft na svém malém projektu. Java Script v kombinaci s HTML5 občas dokáží neuvěřitelné věci. Velmi pškným a názorným příkladem je například hra Bored to Death od Microsoftu, která je těmito programovacími jazyky vytvořena a má přesvědčit celou komunitu o širokých možnostech jejich využití.

Technologie HTML5

Samotná technologie HTML5 je stále častěji používána v mnoha směrech programování a jiného kódování. Prostou a jednoduchou ukázkou síly tohoto kódu je hra Hra Bored to Death, zde je využito HTML5 v kombinaci s Java Scriptem. Bored to Death je na první pohled hra, která by mohla jít snadno vytvořit i v editorech pro tvorbu animací a asplikací, jakým je třeba Flash, ten ovšem zaostává v mnoha dalších směrech. Samotná hra je více než jednoduchá, představuje příběh dvou legračních postaviček Marshmallow, které jsou doslova unuděné k smrti a udělají absolutně vše aby alespoň na několik vteřin zabili nudu (od toho ten příhodný název, v překladu “unuděn k smrti“). Hlavní postavička Marshmallow klidně pobodá kamaráda nebo zapálí projíždějící žížalu.

Celá hra je určena pro jednoho nebo maximálně pro dva hráče. Ovládá se pouze pomocí písmen W, A, S a D, které slouží výhradně pro chození. Poté se ovládá ještě písmeny: F (slouží k mlácení pěstí), G (kekopání) a H (zapálení některého ze zvířátek). Druhý hráč ovládá postavičku pouze šipkami a písmeny B, N a M. Ze začátku si hráč shlédne nepříliš dlouhé intro o tom, jak jsou Marshmallow strašlivě znudění a poté se jde přímo do akce. Okamžitě po spuštění hry se na horní části obrazovky zobrazí široká stupnice znuděnosti. Ve chvíli, kdy nuda dosáhne limitních hodnot, tak Marshmallow okamžitě zemře a veselá postavička trojúhelníku, hlavního nepřítele Marshmallow, se zlověstně raduje.

Hra se hraje se na top skóre a také pochopitelně na přežití. Marshmallow přežije jen pokud bude neustále obtěžovat a zraňovat procházející postavičky zvířátek. Setkáme se dokonce i s fialovými jednorožci, žížalami na dvoukolkách, divnými zelenými kočkami a apatickými ospalými medvědy. Je nezbytné jim neustále ubližovat a poškozovat je, Marshmallow je kope, mlátí a zapaluje je. Tím se mu zvyšuje horní limit pro jeho unuděnost. Ve hře neustále padají speciální předměty jako jsou například dorty a duhy. Pokud hráč s Marshmallow sebere dort, tak Marshmallow vykřikne, že ani z dortu nemá nic a ubere mu to sto bodů z celkového limitu nudy. Pokud hráč s Marshmallow sebere duhu, tak se na obrazovce objeví obří vydra, která zabije všechny postavičky velkou zničující duhou řinoucí se z jejích očí.

Celá hra je natolik ironická a nepochopitelná, že se stává velmi zábavnou a vtipnou. Lze řící, že hlavní cíl se týmu Internet Explorer povedl a hru navštěvují pravidelně desítky tisíc hráčů. Společnost Microsoft hodlá se svými pokusy i nadále pokračovat, v relativně nedávné době Microsoft vydal i své interaktivní video Just a Friend, ve kterém mohl účinkovat každý uživatel a které mělo být také ukázkou síly HTML5.

Mnoho lidí se se samotným termínem HTML5 prakticky ještě nikdy nesetkalo. Jedná se o rozšiřující specifikaci jazyka HTML. HTML5 dokáže podporovat i offline aplikace, může sestávat prezistentní úložiště formou asociativního pole a relační databázi s podporou transakcí. Navíc umí nové HTML značky definovat sémanticky definující strukturu celé stránky.

Jedná se opravdu o převratné změny, s pomocí HTML5 je možné vytvořit offline mód, se kterým poběží dokonce i online aplikace. HTML5 je zcelarevoluční a měl by během několika let zcela nahradit předchozí verze HTML4. Jazyk HTML5 má obrovské množství výhod a celý jeho vývoj byl založen na chytré myšlence, aby byl pro uživatele pokud možno co nejvíce přínosný a ušetřil jim i velké množství času.

Hra Bored to Death je dostupná pro každého.

Společnost Microsoft hodlá se svými pokusy i nadále pokračovat, v relativně nedávné době Microsoft vydal i své interaktivní video Just a Friend, ve kterém mohl účinkovat každý uživatel a které mělo být také ukázkou síly HTML5.

Shlédněte také

Internet věcí je zranitelný a může představovat velké nebezpečí

Internet věcí vypadá jako něco úžasného a většina lidí už ho nějak využívá. Jen si …