Max Payne, najde se opravdu málo lidí, kteří tuto hru neznají. První díl vyšel v červenci roku 2001. V této hře se hráč chopil role policisty, který se marně snaží zbavit město špíny a střetne se se zločinci, kteří mu usilují o život. Rozplete nitky distribuce tajuplné drogy Valkýry a seznámí se se zabijákem s krásnou tváří – Monou Sax.
Max Payne se také, ale zapsal do našich vzpomínek tím, že se jednalo se o první akční střílečku, která obsahovala v gameplayi tzv. „bullet time“. Jedná se o prvek, který umožňuje během přestřelky zpomalit čas, aby se postavy mohly vyhnout kulkám. Do roku 2008 se prodalo 7 milionů kopií prvního dílu této hry.
V prvním díle byla vyvražděna Maxova rodina a celý příběh byl vyprávěn retrospektivně. Ten retro styl zůstal i ve dvojce. Příběh je však jinak zcela jiný a točí se především kolem Maxe jakožto policisty New York Police Department a Mony Sax, což je nájemná vražedkyně, která je opravdu zajímavým tajuplným charakterem a hráč tak do posledních chvil neví, o co téhle ženštině vlastně jde. Nyní rozebere na nejnovější díl, který se na svět dostal v květnu tohoto roku.
Hlavní děj
Max Payne 3 – v tomto díle se hráč podívá do Sao Paulo v Brazílii, kde Payne vezme kšeft osobního strážce jedné bohaté rodinky. Jelikož Payne pořád žije ve stínu své minulosti a tak není divu, že do hry vývojáři zasadili flashbacky, kdy se hráč vrací zpět do předchozích dílů, aby se dozvěděl něco z minulosti. Další věci, které se po 9 letech od vydání druhého dílu nezměnili jsou tyto: Alkohol a analgetika jsou stále věrnými přáteli našeho hrdiny. Hra je opět zasazena do temného prostředí i když jsou situace, které probíhají v průběhu dne. Dalším hlavním rysem Payna 3 je již výše zmiňovaný bullet time. I zde ho hráč využije a máme možnost vyhýbat se kulkám, výstřelům či věcem, které by na nás mohli spadnout. Další zajímavostí je, že Max Payne 3 má v sobě zakomponován jednoduchý systém krytí, dokážete se s hlavním hrdinou skrýt za překážky, naslepo střílet, či se plížit u zdi. Ale aby to bylo trochu vyvážené, vývojáři si pohráli s umělou inteligenci, která se snaží docela slušně znepříjemnit hraní.
Proč Max Payne 3 rozhodně ne/zkusit?
Pokouší se hráče obejít, rozmístí se a napadnou vás z více stran, případně vám hodí pod nohy granát. Zraněni tak budete téměř neustále a léky proti bolesti, které se používají na léčení, rozhodně nejsou běžnou věcí povalující se po zemi. Ale přesto dokáže hráče trošku zamrzet, že přesila 5:1 či více nejsou pro Payna problém. Dříve se ve hře objevovali scény podobné komiksovým vsuvkám, od toho Rockstar upustili a nasadili filmové cutscény, které nejsou zase tak špatné.
Hlavním rysem hry je jednoznačně drsnost a taková syrovost, některé brutální scény jsou opravdu pro silnější nátury , proto je hra hodnocena 18+ let. Co si říci o obsahu hry. Na hráče čeká celkem 14 kapitol, které by měl hráč projít +/- za 12 hodin čisté hry. Není to moc, ale zase na druhou stranu, pokud jste fanoušci či, jste hrávali předchozí díly, určitě to za to stojí a užijete si svojí dávku zábavy. PC verze má veškerá moderní vylepšení vč. DX11 a všeho okolo. UltraHD textury už jsou v základní hře, takže tohle není jen nějaká konverze z konzole, ale PC hra pro PC z roku 2012. Kromě toho nadchne i naprosto neuvěřitelně detailní zpracování prostředí, levelů a všech detailů v něm.