Domů / Bezpečnost / Kancelář není bezpečné místo. Nepozornost vás bude stát zdraví i peníze

Kancelář není bezpečné místo. Nepozornost vás bude stát zdraví i peníze

Práce v klimatizované kanceláři nemusí být tím, čím se na první pohled zdá. V některých ohledech si nezadá s pracovišti, která jsou považována za riziková. Potíž je v tom, že nebezpečí není na první pohled tak zřejmé jako na jiných místech. Ovšem zdravotníci by mohli vyprávět – úrazů, k nimž dochází i na tak zdánlivě bezpečném pracovišti, totiž řeší víc než dost.

Uklouznutí, zakopnutí a pády

Cedulku s nápisem „pozor, mokrá podlaha“ možná ignorujete, protože v prostorách firmy zdomácněla. Přesto má hluboký smysl. Právě uklouznutí po kluzkém povrchu totiž patří mezi vůbec nejčastější nehody. V lepším případě končí pobavením přihlížejících kolegů, v tom horším nehezkou zlomeninou. A když právě přenášíte drahý pracovní notebook, může vás pád vyjít velmi draho – zaměstnavatel má právo na odškodnění ve výši do 4,5 násobku hrubé mzdy. Můžete si však sjednat tzv. pojištění na blbost pro zaměstnance. Není drahé a ochrání vás i v jiných situacích – třeba když do notebooku vylijete kafe.

Ergonomická zranění

Souvislost mezi ergonomií pracovního prostředí a zdravím chápe každý, kdo byl někdy nucen strávit delší dobu za kancelářským stolem. Chcete-li se vyhnout zdravotním neduhům, které se mohou dostavit jako „odměna“ za nesprávné sezení (tzn. bolesti zad atd.), seznamte se se základními pravidly a postupy. A především si pořiďte kvalitní kancelářskou židli.

Požár

Výjezdy hasičů do kancelářských objektů nejsou tak výjimečné, jak si možná myslíte. Naopak jde o poměrně běžný jev – zaměstnanci jsou zvyklí používat nejrůznější spotřebiče včetně přenosných ohřívačů a čas od času se jejich počínání poněkud zvrtne. Někdy si s plameny poradí duchapřítomní zaměstnanci sami, jindy se požár rozšíří natolik, že je nutná evakuace. Škody se mohou vyšplhat do statisíců i milionů. Což je další důvod, proč si každý zodpovědný zaměstnanec sjednává pojištění odpovědnosti za škodu. Za výhodných podmínek ji nabízí například pojišťovna ERGO.

Shlédněte také

Je Londýn hlavním městem hackerů?

Londýn zná mnoho lidí jako krásné historické město, jedná se také o celosvětové centrum technologií. …