Práce v klimatizované kanceláři nemusí být tím, čím se na první pohled zdá. V některých ohledech si nezadá s pracovišti, která jsou považována za riziková. Potíž je v tom, že nebezpečí není na první pohled tak zřejmé jako na jiných místech. Ovšem zdravotníci by mohli vyprávět – úrazů, k nimž dochází i na tak zdánlivě bezpečném pracovišti, totiž řeší víc než dost.
Uklouznutí, zakopnutí a pády
Cedulku s nápisem „pozor, mokrá podlaha“ možná ignorujete, protože v prostorách firmy zdomácněla. Přesto má hluboký smysl. Právě uklouznutí po kluzkém povrchu totiž patří mezi vůbec nejčastější nehody. V lepším případě končí pobavením přihlížejících kolegů, v tom horším nehezkou zlomeninou. A když právě přenášíte drahý pracovní notebook, může vás pád vyjít velmi draho – zaměstnavatel má právo na odškodnění ve výši do 4,5 násobku hrubé mzdy. Můžete si však sjednat tzv. pojištění na blbost pro zaměstnance. Není drahé a ochrání vás i v jiných situacích – třeba když do notebooku vylijete kafe.
Ergonomická zranění
Souvislost mezi ergonomií pracovního prostředí a zdravím chápe každý, kdo byl někdy nucen strávit delší dobu za kancelářským stolem. Chcete-li se vyhnout zdravotním neduhům, které se mohou dostavit jako „odměna“ za nesprávné sezení (tzn. bolesti zad atd.), seznamte se se základními pravidly a postupy. A především si pořiďte kvalitní kancelářskou židli.
Požár
Výjezdy hasičů do kancelářských objektů nejsou tak výjimečné, jak si možná myslíte. Naopak jde o poměrně běžný jev – zaměstnanci jsou zvyklí používat nejrůznější spotřebiče včetně přenosných ohřívačů a čas od času se jejich počínání poněkud zvrtne. Někdy si s plameny poradí duchapřítomní zaměstnanci sami, jindy se požár rozšíří natolik, že je nutná evakuace. Škody se mohou vyšplhat do statisíců i milionů. Což je další důvod, proč si každý zodpovědný zaměstnanec sjednává pojištění odpovědnosti za škodu. Za výhodných podmínek ji nabízí například pojišťovna ERGO.