Domů / Doporučujeme / Jak vybrat stativ na mobil? Aneb: z mobilu jak od profesionála

Jak vybrat stativ na mobil? Aneb: z mobilu jak od profesionála

Chcete fotky za každých světelných podmínek s dokonalou hloubkou ostrosti? Žádné čmouhy, neostré záběry a rozmazané výtvory? Potřebujete stativ na mobil. Jak vybrat?

Rukou obraz nikdy nestabilizujete

Možná si myslíte, že mobil pevně udržíte. Bohužel není to tak. I když se to nezdá, mobil snímá i minimální a jemné otřesy. Zejména při focení za horších světelných podmínek (třeba západ nebo východ slunce), nebo při focení detailů (jako jsou záběry na rostliny, loga firem, text.. atd.) potřebuje váš mobil delší expoziční čas. Pokud mu ho nedopřejete, nikdy vaše fotka nebude kvalitně ostrá. Pozn. možná máte zkušenost s opíráním telefonu o skleničku od piva, kameny a další těžké věci v dohledu. Rozumíme tomu, ale nedoporučujeme. Určitě i vy už víte, že to není úplně funkční varianta. Mobily pak padají a dobrá fotka stejně vyjde jen málokdy.

Jak mobil správně stabilizovat?

Dobře, teď už víte, že obraz pro kvalitní fotku je třeba stabilizovat. A že ideální variantou stabilizace není ani ruka, ale že lépe poslouží stativ na mobil. Co to ale vlastně je? Stativ na mobil je v podstatě úplně stejný, jako stativ na klasický fotoaparát, jen je svou velikostí a tvarem přizpůsoben na focení mobilním telefonem. Hlavní výhodou stativů na mobilní telefon je, že jsou nejčastěji opatřeny univerzálním „držákem“ nebo také „vaničkou“, která je schopná fixovat prakticky jakýkoliv mobilní telefon (nezáleží na typu, značce a velikosti). Jeden stativ tak můžete velmi dobře sdílet v rámci rodiny, přátel a nebo ho využívat pořád, i když si pořídíte nový telefon.

Druhy variant stativů. Čím se od sebe liší?

Variant stativů na mobil je celá řada. Nejrozmanitější druhy jsme objevili na eshopu několikanásobného finalisty soutěže eshop roku, webu www.promobily.cz. Stativy jsou (nečekaně) k prohlédnutí v sekci s názvem Stativy na mobil. Volit můžete mezi základními variantami, tedy těmi, které slouží opravdu jen jako stativ. Mobil do nich upevníte a fotíte například na samospoušť. Ale najdete zde i pokročilé (a profesionální stativy), které se připojují přes bluetooth, s dálkovými ovladači a dokonce jsme tu objevili i stativ se stabilizačním zařízením zvaným „gimbal“.

Který stativ bude nejlepší pro vás?

Doporučujeme nejprve si promyslet, k čemu budete stativ nejčastěji využívat. Pokud to bude na: focení na samospoušť, focení při kterém potřebujete stabilizovat obraz (zhoršené světelné podmínky, detaily atd.), natáčení videí při kterých není třeba s mobilem pohybovat, ale třeba také na video hovory a nebo jako stojánek na mobil při třeba sledování filmů a seriálů, zcela jistě vám bude stačit klasický stativ „trojnožka“. Potom už volte jen mezi designem a kvalitou provedení (plast, hliník, pevné nebo ohybatelné nožky stativu).

Chcete točit videa, která budou působit profesionálním dojmem?

Pokud ale chcete stativ používat pro točení profesionálně vypadajících videí, pak určitě uvažujte nad variantou stativu se stabilizačním zařízením (gimbalem). Tato technologie stabilizace je využívána i ve filmovém a reklamním průmyslu a způsobí, že obraz je stabilní (nijak se netřepe). A to dokonce i v případě že během natáčení jdete, běžíte, nebo třeba jedete na kolečkových bruslích nebo skateboardu. Tyto druhy stabilizačních tyčí jsou sice dražší, ale s velkou pravděpodobností i přežijí váš mobilní telefon a vy je budete moci používat dlouhé a dlouhé roky (třeba i v rámci celé rodiny nebo skupiny přátel) a je to investice, která je trvalá.

Shlédněte také

Online propagace v zahraničí může nastartovat váš růst

Celý svět je příliš velký na to, abyste prodávali jen v České republice. Možná máte …