Domů / Bezpečnost / Centrum kybernetické bezpečnosti bude sídlit v Brně

Centrum kybernetické bezpečnosti bude sídlit v Brně

Národní bezpečnostní úřad se chystá vybudovat v Brně – Černých Polích novou budovu Národního centra kybernetické bezpečnosti. Sídlo se bude nacházet v bývalých kasárnách a má pojmout až 400 pracovníků. Výstavba je součástí projektu „Rozvoj kapacit a schopností Národního centra kybernetické bezpečnosti NBÚ do roku 2025“. O celém projektu v posledních dnech jedná vláda.

K čemu bude budova sloužit

Národní centrum kybernetické bezpečnosti aktuálně zaměstnává na 42 lidí. Pro rok 2018 to bude 58 pracovníků společně s administrativní podporou. V poslední době je čím dál více kladen důraz na kybernetickou bezpečnost státu. Z toho vyplývá, že je nutné investovat do bezpečnosti státu na poli kybernetiky a zároveň musí dojít k plnění mezinárodních závazků.

Výstavba nové budovy by se měla uskutečnit v letech 2018 až 2023. V prostorách bude sídlit tým rychlé reakce, který je součástí vládního bezpečnostního týmu GovCERT. Dále zde bude nepřetržitá technická podpora, která řeší incidenty nebo telefonické centrum či specializovaná pracoviště.

Kromě zázemí pro stávající zaměstnance se činnost centra rozšíří o znaleckou laboratoř, školicí středisko nebo zabezpečená datová centra.

Bezpečnost na prvním místě

V posledních letech se bezpečnost v kyberprostoru snižuje a útoky na kritické či jinak důležité místa informační infrastruktury se zvyšují. Z toho důvodu chce centrum kybernetické bezpečnosti včas jednat a zamezit případným útokům. Vládní tým GovCERT v současné době zaznamenává průměrně 100 bezpečnostních incidentů za měsíc. Ať už stojí za kybernetickými útoky jednotlivci, skupiny či jiné státy, jejich počínání může ohrozit klíčové služby státu, bezpečnost obyvatel a celkovou obranyschopnost. Nemluvě o útoku na soukromé podniky, zničení ekonomiky nebo nebezpečí pro obyvatele.

Shlédněte také

Pegasus je spyware, který ohrožuje demokracii

Spywary už dávno nejsou jen nástrojem zločinců, kteří chtějí odcizit peníze z vašeho bankovního čtu, …