Domů / Internet / První počítačová myš vznikla před 50 lety a byla ze dřeva

První počítačová myš vznikla před 50 lety a byla ze dřeva

Vynálezce počítačové myši Douglas C. Engelbart podal před 50 lety přihlášku na paten s názvem „Ukazatel X-Y polohy pro zobrazovací systém“. Pod krkolomným názvem se ukrývá zařízení, které používáme každý den a je známá, jako počítačová myš. Tehdejší prototyp však měl hodně daleko do dnešní podoby.

Den, kdy se narodila počítačová myš

Patent byl podán 21. Června v roce 1967. Tento datum se považuje za zrození myši. Nicméně, první zmínky padají až do roku 1961. V tomto roce Egnelbart načrtl do svého bloku obrázek zařízení, které by umožnilo fyzickou interakci s CRT obrazovkou počítače. O rok později je toto zařízení popisováno jako ukazovátko. Na finální produkt si však společnost musela počkat několik dalších let.

Vedoucí konstruktér Bill English v Engelbartově výzkumném středisku Augmentation Research Center v rámci SRI vypracoval první prototyp v roce 1964. Myš byla ze dřeva a obsahovalo kolečko, které provádělo pohyb zařízení na posun kurzoru na obrazovce.

Myš disponovala červeným tlačítkem na horní straně a připojovacím kabelem v zadní části. Již tenkrát se v laboratoři vtipkovalo, že zařízení vypadá, jako myš. Pojmenování se chytlo a jméno zůstalo do dnes. Nikdo však neví, kdo byl jako první.

O dalších několik let později bylo zařízení oficiálně představeno široké veřejnosti. Bylo tomu v roce 1968 na konferenci, která je přezdívaná „Matka všech prezentací“. Na této události Engelbart a jeho 17 kolegů představili v 90 minutové prezentaci své zařízení.

Počítačová myš nebyla jediným trhákem této konference. Dále se zde objevil hypertext, objektové vykreslování, dynamické propojování souborů a spolupráce dvou lidí přes sdílenou obrazovku.

Shlédněte také

Česká vývojářská firma Geewa vstoupila se svojí mobilní hrou Smashing Four na americký trh. Jak se jí daří?

Geewa se proslavila verzí kulečníku Pool Live Tour na Facebooku. V době největší slávy si ji …