Domů / Hry & aplikace / Pozor na mobilní aplikace: Hackeři útočí i z ověřených zdrojů

Pozor na mobilní aplikace: Hackeři útočí i z ověřených zdrojů

Pokud si myslíte, že pořízením aplikace z ověřeného zdroje přináší i jistotu bezpečnosti, jste na omylu. Aspoň do dokazuje poslední případ útoku hackerů, kteří obalamutili i společnost Google. Zhruba na půl milionu zařízení mohlo být infikováno nebezpečným virem poté, co si stáhli z portálu Google Play zábavnou hru BrainTest.

Důmyslné útoky hackerů

Tak velké množství zařízení se nakazilo jen díky tomu, že aplikace byla k dispozici na Google Play. Zde každý očekává, že aplikace je ověřená a tedy naprosto bezpečná. Jenže to v případě BrainTest neplatilo. Útočníkům se podařilo obelstít bezpečnostní prvky a společně s aplikací přidali ještě vir.

Zbavit se aplikace a viru přitom není vůbec jednoduché. Program je totiž tak propracovaný, že se umí bránit a zvyšovat si oprávnění na přístroji. Díky tomu zůstane v zařízení i poté, co si jej uživatel pokusil smazat.

Samotný počet nakažených přístrojů dokazuje, že aplikace byla v on-line obchodě delší dobu a ani společnost Google si ničeho nevšimla. To, že je aplikace nakažená poukázala společnost Check Point, která za poslední dva měsíce odhalila již dvě aplikace nakažené nebezpečným kódem. To jen dokazuje skutečnost, že oficiální a důvěryhodné zdroje nemusí mít vždy stoprocentně bezpečné aplikace.

Pokud tedy patříte mezi uživatele chytrých telefonů a tabletů, vždy si předem rozmyslete co do svého zařízení instalujete. V případě nakaženého zařízení, lze vše zformátovat a největším problémem jsou ztracená data. V případě prolomení hesla k bankovnímu účtu jsou však následky mnohem větší. Je tedy dobré dávat si pozor na všechny aplikace, které si hodláte nainstalovat do svého zařízení. Ať už se jedná neověřené zdroje nebo ty důvěryhodné o kterých si každý myslí, že jsou v naprostém pořádku.

Shlédněte také

Drobné částice ze vzdálených galaxií ovlivňují počítače

Počítače považuje většina lidí za bezchybné stroje, které řídí téměř všechno kolem nás. Čas od …