Ochranu majetku lze zajistiti mnohými způsoby. Jedním z nich je i fotopast, která vyfotí případného zloděje, jelikož funguje na základě pohybu. Na rozdíl od bezpečnostní kamery tak nemusíte zkoumat celý záznam, ale máte k dispozici fotografii, která může sloužit jako důkazní materiál i u soudu. Mezi fotopastmi je jeden zásadní rozdíl, kterým je účel použití. Jeden typ jsou fotopasti určené na ochranu majetku a druhý typ jsou fotopasti pro myslivce a lesníky.
V čem se oba typy liší
Zásadní rozdíl, který fotopasti od sebe odlišuje, spočívá ve specifických parametrech. Fotopast určená na ochranu majetku nesmí samozřejmě zloděje upozornit ani zábleskem, ani cvaknutím či jiným zvukem. V tom okamžiku by pochopitelně zloděj fotopast rozbil nebo odcizil a vy máte po přístroji i po důkazu. Proto je snímání pomocí fotopastí na ochranu majetku zcela neviditelné a nehlučné. Další výhodou těchto malých a účelných přístrojů je možnost pořízení tzv. GSM modulu. Jedná se o malé zařízení, které odesílá pořízené snímky podle vaší priority buď na mobilní telefon nebo na e-mailovou adresu ve vašem počítači. Můžete tak být okamžitě upozorněni na přítomnost zloděje na vašem pozemku a neprodleně reagovat.
Parametry fotopasti na ochranu majetku
Hlavní vlastností je schopnost zaznamenat pohyb člověka na vzdálenost 10-12 metrů. Tímto parametrem disponují všechny fotopasti na ochranu majetku bez rozdílu značky i ceny. Někdy se můžete setkat s tvrzením, že nabízená fotopast má dosah až 25 metrů. Tento údaj je však třeba brát s rezervou, jelikož jde spíše o reklamu. Důležité je ono slovíčko „až“, takže ve skutečnosti je to mnohem méně.
Obvyklou cenovou hladinou je částka kolem čtyř tisíc Kč, ovšem snímky pořízené těmito přístroji jsou poněkud tmavší, než je třeba. Proto je lepší si pořídit dražší fotopast. Ideální vzdálenost pro pořízení čitelné fotky je zhruba pět metrů.
Fotopasti pro lesníky
Ke sledování pohybu zvěře jsou určeny kvalitní fotopasti Browning, které vydávají při spuštění pouze nepatrný zvuk a minimální noční přisvícení, které zvěř nevyplaší. Tyto fotopasti se uplatňují i při sledování dosud vzácné zvěře, která se do lesů postupně vrací. Jedná se například o rysa nebo vlka.