Domů / Novinky / Každá bitcoinová transakce vygeneruje přes 272 gramů elektronického odpadu

Každá bitcoinová transakce vygeneruje přes 272 gramů elektronického odpadu

Kryptoměny představují pro naší planetu obrovskou ekologickou zátěž. Nejpopulárnější kryptoměnou na světě je bitcoin a za jeden rok vyprodukuje tato kryptoměna takové množství elektronického odpadu, které je srovnatelné s produkcí odpadu celého Nizozemska.

Jaká je uhlíková stopa bitcoinu?

Doposud nebylo podrobně zkoumáno, jak velkou uhlíkovou stopu kryptoměny vytváří. Díky nové studii, která byla publikována v časopise Resources, Conservation and Recycling, se objevila metodika, jak odhadnout množství odpadu produkovaného bitcoinem. Těžící zařízení na kryptoměny nemají dlouhou životnost. Životnost používaných ASIC čipů se odhaduje zhruba na 1,29 roku. Tyto čipy jsou stále nahrazovány novějšími a účinnějšími.

„V důsledku toho odhadujeme, že celá bitcoinová síť v současné době prochází 30,7 metrických kilotun zařízení ročně,“ napsali vědci. „Toto číslo je srovnatelné s množstvím odpadu z malých IT a telekomunikačních zařízení vyprodukovaným zemí, jako je Nizozemsko.“

Bitcoiny produkují extrémní množství elektronického odpadu

Jde o obrovské množství odpadu, 1 kilotuna je 1 milion kilogramů, tedy 2,2 milionu liber. Podle vědců vygeneruje každá transakce bitcoinů minimálně 272 gramů elektronického odpadu. Podle srovnání portálu Guardian jde zhruba o váhu 2 iPhone 12 Mini. Dokážete si představit, kolik bitcoinových transakcí každý den proběhne? Jen v roce 2020 se uskutečnilo 112,5 milionu bitcoinových transakcí. Elektronický odpad není neškodný, do půdy může uvolňovat různé chemikálie a těžké kovy. Množství elektronického odpadu se mění podle toho, jak se mění cena bitcoinu.

Množství produkovaného elektroodpadu pravděpodobně poroste

Pokud bude růst ceny bitcoinu pokračovat, může množství elektronického odpadu vzrůst na 64,4 metrických kilotun. Současný těžební proces je pro naší planetu velmi zatěžující a je třeba najít alternativu, která je udržitelnější. Jelikož existuje velké množství kryptoměn, zkuste si představit, jak obrovské množství elektronického odpadu všechny kryptoměny produkují. Opravdu jsou kryptoměny něco, bez čeho se současný svět neobejde?

Shlédněte také

CNC laser vám zajistí precizní výpalky z plechu

Laser se využívá v mnoha oblastech a jednou z nich je řezání materiálů. Jedná se …