Čína dlouhodobě patří mezi lídry v robotizaci práce. Na špičku se ale postupně začínají dotahovat i další státy. O koho jde?
Robotizace výroby si mnohdy vyžádá velké investice, výsledek ale stojí za to. Firmy díky robotům mohou ročně ušetřit i desítky milionů nejen na mzdových nákladech. Nejen tento fakt se tedy podepisuje do rostoucího zájmu o kolaborativní robotiku.
Dominantní Čína
Nikoho asi nepřekvapí, že průmysloví roboti nejvíce táhnout v Číně. Tuto zemi bychom totiž mohli nazvat průkopníkem celého robotického průmyslu. Nejenže každoročně do světa vyexportuje miliony nových robotických pracovníků, ale také sama experimentuje s novinkami na trhu. Populární jsou například domy z 3D tiskárny, jejichž věhlas se rozšířil do celého světa.
Čína se ovšem už dlouhodobě drží na první pozici na světovém trhu s roboty. Jen loni totiž zprovoznila více robotických pracovišť než Evropa a Amerika dohromady. Robotizace práce tady totiž táhne. V zemi je všem jasné, že ani s miliardovou populací by se nemuseli dlouho udržet na špici v produkci a exportu. Robotická automatizace jim v tom ale určitě pomůže.
Tři asijské státy z pěti
Do světové pětky v investicích do robotiky se dostaly i další dva asijské státy. Japonsko v loňském roce vytvořilo nový rekord v integraci robotů za celou svoji historii. Zaznamenalo totiž 21% roční nárůst. Jižní Korea se takovými čísly sice pochlubit nemůže, ale těšit ji může alespoň fakt, že robotické pracovníky integruje už dlouhodobě. I proto se už několik let drží na špice tohoto žebříčku.
Mezi smetánku se pak dostaly ještě Spojené státy americké a Německo. Německo je už teď dominantním tahounem evropské ekonomiky a celkově se řadí na páté místo na poli světové robotiky. To dokazuje i meziroční nárůst o 26 %, který patří mezi největší na celém světě.