Open source je lákavou kořistí pro všechny vývojáře. Nabízí totiž otevřený kód s celou řadou optimalizovaných funkcí. Ideální řešení pro vlastní software.
Žijeme v době, kdy za software ani nemusíme platit. A teď nemyslíme pirátské kopie, ale legální aplikace, které jsou dostupné zcela zdarma. Takovéto aplikace mají často otevřený kód, kdokoliv si do nich tedy může cokoliv dopsat. Jak tedy open source software bezpečně používat?
Licenční podmínky
Na tuto otázku se ptají nejen uživatelé, ale také programátoři. Použití kódu totiž mohou použít například pro vlastní software na zakázku. Nejprve tedy musíme pochopit, jak celý tento systém vlastně funguje po právní stránce. Základem jsou licenční podmínky, které určují míru omezení. Míra omezení záleží především na tzv. copyleftových doložkách, která otevřený kód chrání před případným zneužitím ze strany dalších vývojářů a uživatelů. Mezi populární open source licence patří především:
- GNU GPL verze 2 nebo 3 – ty jsou silně copyleftové. Všechny odvozeniny od původního softwaru musí být pod stejnou licencí a mít stejné podmínky pro zpřístupnění kódu.
- GNU LGPL 2.1 – slabě copyleftové licence. Kód můžete použít i pro vývoj software na míru, který bude komerční. Důležité ale je, aby byl použitý beze změn. Pře přebírání knihovny kódu ale platí stejná pravidla jako u silné copyleftové licence.
Jak se vyhnout problémům?
Jak vidíte, dostat se do spárů právního oddělení druhé strany není vůbec těžké. K porušení licenčních podmínek navíc často dochází nedopatřením, zejména vlivem nedostatečných opatření na straně společnosti, která software vyvíjí. Častým problémem bývá i nejasně nastavená politika používání open source nástrojů. Pokud se tedy chystáte vyvíjet aplikaci na základě open source software, dejte si pozor na licenční podmínky. Pečlivě si je pročtěte a v případě nejasností raději konzultujte s právníkem.