Domů / Bezpečnost / 4 tipy pro lepší zabezpečení citlivých firemních dat

4 tipy pro lepší zabezpečení citlivých firemních dat

Informace jsou základním stavebním kamenem většiny organizací a je důležité učinit opatření, která minimalizují riziko odcizení či ztráty. Pokud máte podezření, že jste se v oblasti zabezpečení dat příliš neangažovali, přestaňte se spoléhat na štěstí a přijměte odpovědnost. Následující tipy a nezbytné kroky výrazně posílí stávající úroveň informační bezpečnosti i ve vaší firmě.

1. Šifrování dat

Pokud jde o velmi citlivá data, která by skutečně neměl vidět nikdo jiný než několik kompetentních osob, bezesporu je na místě šifrování – převod nezabezpečených dat pomocí kryptografie na data šifrovaná. Bez dešifrovacího klíče si kybernetický zloděj ani neškrtne.

2. Identity management

K tomu, aby se správné osoby dostaly ke správným zdrojům ve správný čas, slouží identity manager neboli IdM – procesní nástroj identity managementu. Sofistikovaná správa identit a přístupů automatizuje rutinní procesy a kromě toho, že výrazně posiluje bezpečnost firemních dat, šetří čas IT administrátorovi.

3. Pravidelné zálohování

Stát se může cokoliv, o data lze přijít i jiným způsobem než krádeží. Dojde-li například k závadě hardwaru, určitě se vám bude hodit záloha. Ale to vy jistě moc dobře víte a pravidelně zálohujete. A zajisté zálohovaná data šifrujete. Pokud ne, napravte to!

4. Ochrana proti scamerům a hackerům

Jak udělat z chatrného stavení nedobytnou pevnost, na kterou jsou internetoví zločinci krátcí? Způsobů, jak se mohou dostat do firemních počítačů, je bohužel víc než dost (např. prostřednictvím škodlivého kódu v aplikaci apod.), ale naštěstí se nabízí množství efektivních opatření: aktivní firewally (samozřejmě vždy aktualizované), kvalitní anti-virové a anti-malwarové programy či používání bezpečnostního klíče nebo dvoustupňového ověření.

Od věci rozhodně není ani zakrytá webkamera a odpojený mikrofon – rafinovanost hackerů nezná mezí a jsou to právě tato zařízení, prostřednictvím kterých se mohou dostat do vašeho systému.

Shlédněte také

Drobné částice ze vzdálených galaxií ovlivňují počítače

Počítače považuje většina lidí za bezchybné stroje, které řídí téměř všechno kolem nás. Čas od …