Domů / Bezpečnost / Windows Vista budou končit. Jejich datum zániku se blíží

Windows Vista budou končit. Jejich datum zániku se blíží

Společnost Microsoft má pro své starší operační systémy předem určený osud. Podobně jako tomu u velmi populárních Windows XP, i novější přírůstek Windows Vista čeká zánik. V letošním roce chystá společnost ukončit jejich podporu. Nebudou tedy již vycházet aktualizace ani jiné opravy.

Kdy skončí podpora Windows Vista

Už v roce 2012 byla pro Visty ukončena bezplatná podpora, která zároveň přijímá návrhy na vylepšení designu a funkcí. Na letošní duben se chystá Microsoft kompletně ukončit rozšířenou podporu, která v sobě zahrnuje aktualizace a vylepšení systému. Stejný osud jako Visty potkal o několik let dříve i operační systém Windows XP.

Microsoft myslí na budoucnost

Že se společnost rozhodne ukončit podporu starým operačním systémům, se dá očekávat. Jenže Microsoft má naplánovaný konec i pro aktuální operační systém Windows 10. Podle naplánovaného harmonogramu by vše mělo proběhnout 14. října 2025. O dva roky dříve půjdou do starého železa Windows 8. Pokud si dáte dvě a dvě dohromady, dojde vám, že Windows 7 skončí ještě o něco dříve a to konkrétně 13. ledna 2020. Do té doby budou k dispozici nové aktualizace a opravy operačního systému.

Ukončení podpory neznamená konec pro systém

Jakmile přestanou vycházet aktualizace pro operační systém, přestává být tento systém stabilní a chráněný. Je to tedy jeho pomyslný konec. Neznamená to však, že by uživatelé nemohli spustit zařízení, které funguje na starším operačním systému. Takto totiž fungovala platforma Windows XP, která již před pár lety ukončila podporu, ale i nadále funguje pro stolní či přenosné počítače.

Funkce s ukončením podpory nejsou omezeny. Problém však nastává z hlediska bezpečnosti. Pokud se totiž objeví bezpečnostní trhlina, operační systém není chráněn aktualizací ani opravou a je tedy mnohem jednoduší nabourat se do zařízení.

Shlédněte také

CNC laser vám zajistí precizní výpalky z plechu

Laser se využívá v mnoha oblastech a jednou z nich je řezání materiálů. Jedná se …