Pokud se chcete ucházet o nové zaměstnání, nejprve je potřeba zaslat životopis. Jestliže uspějete s ním, následně jste pozváni na přijímací pohovor. Každý pracovní pohovor je trochu jiný, některé jsou vícekolové, jiné mají rychlý spád. Některé moderní firmy využívají pro pracovní pohovory ty nejmodernější technologie a vedou je prostřednictvím aplikace Skype.
Pohovor přes Skype
Moderní technologie mají tu výhodu, že šetří čas. Skype interview umožňuje personalistům vybírat zaměstnance na dálku, ale přesto tváří v tvář. Adepti nemusí cestovat do firmy, ale sedí doma u počítače.
- Příprava na pohovor
Pro možného budoucího zaměstnance je příprava na pohovor stejná, jako kdyby jej absolvoval v kanceláři. Důležité je si uvědomit, že personalista nevidí jen vás, ale i pozadí a okolí počítače. Před vlastní konverzací tedy zvolte příjemné pozadí. Ideálním místem může být například pracovna či knihovna.
Důležitá je i kontrola techniky a to především připojení k internetu, sluchátek, mikrofonu a webkamery. Ukončete programy, které by mohly váš počítat zpomalovat, odložte plánované aktualizace.
- Pohovor
První dojem uděláte během několika vteřin, proto je důležité dbát na zevnějšek, i když je pohovor veden přes webkameru, stále jste vidět. Nezapomínejte na oční kontakt, ne však na monitor, ale do webkamery. V žádném případě nečtěte nic z papíru či monitoru počítače.
Podle čeho se hodnotí uchazeči
Je potřeba, aby uchazeč ukázal, že má o práci skutečný zájem. Může to být třeba díky tomu, že si předem zjistí, čím se firma zabývá, jaké má vize. Personalisty zaujmou uchazeči, kteří vědí, o čem mluví. Připravte se na to, že můžete dostat k řešení jednoduchý úkol, který souvisí právě s danou pozicí a bude vycházet z nějaké konkrétní modelové situace.
Více informací o hodnocení uchazečů naleznete na portálu vimvic.cz.