Semena javoru mají tvar vrtule a když spadnou ze stromu, dokáží pří letu urazit velkou vzdálenost. Tvar těchto semen se stal inspirací po miniaturní mikročipy, které budou sloužit k monitorování životního prostředí. Tyto mikročipy vytvořili inženýři na Northwestern University. Jejich malé okřídlené čipy „mikroflifery“ jsou nejmenší létající objekty vyrobené lidmi.
Létající čipy vyrobené na základě kožních senzorů
Vědci dlouho pracovali na biotechnologických senzorech, které měly být vloženy do lidského těla. Jde o techniku, která je velmi malá, ale přitom výkonná. Důležité je, že se tato technika dokáže snadno rozpustit, aniž by ohrozila své okolí.
Klíčem při výrobě těchto čipů bylo, aby se dokázaly samy rozptýlit do široké oblasti. Skvělou inspirací byla příroda. Semena javoru jsou unášena větrem a pomáhá jim v tom jejich tvar. Mikročipy nemají dvě křídla jako javorová semena, ale mají tři křídla. Je v nich malý napájecí zdroj, senzor pro sbírání dat, paměť pro uložení dat a anténa, která vysílá zjištěné informace do počítače.
Mikročipy se dělají ve 2D provedení, ale v tomto případě bylo potřeba udělat 3D tvar. Čipy byly vytvořeny za pomoci natažené gumy. Čip může být kdykoliv snadno uveden do polohy, ve které bude snadno létat.
K čemu budou létající mikročipy sloužit?
Létající čipy byly použity už k řadě úkolů, například k záznamu pH vody, k detekci částic ve vzduchu a k měření hladiny slunečního světla. Létající čipy lze snadno vyrábět sériově. Hejna těchto létajících čipů mohou být shozena z letadla nebo z vysoké budovy. Následně mohou čipy měřit třeba znečištění ovzduší nebo rozsah různých ekologických katastrof.
Mikročipy budou vyráběny pouze z materiálů, které se v přírodě snadno rozloží. Vědci zveřejnili i video, které ukazuje, jak se mikročipy během krátké chvíle v přírodě snadno rozloží.
Jde o inovativní technologii monitorování životního prostředí, která může dát vědcům mnoho nových poznatků a to velmi efektivním způsobem.