Informace jsou základním stavebním kamenem většiny organizací a je důležité učinit opatření, která minimalizují riziko odcizení či ztráty. Pokud máte podezření, že jste se v oblasti zabezpečení dat příliš neangažovali, přestaňte se spoléhat na štěstí a přijměte odpovědnost. Následující tipy a nezbytné kroky výrazně posílí stávající úroveň informační bezpečnosti i ve vaší firmě.
1. Šifrování dat
Pokud jde o velmi citlivá data, která by skutečně neměl vidět nikdo jiný než několik kompetentních osob, bezesporu je na místě šifrování – převod nezabezpečených dat pomocí kryptografie na data šifrovaná. Bez dešifrovacího klíče si kybernetický zloděj ani neškrtne.
2. Identity management
K tomu, aby se správné osoby dostaly ke správným zdrojům ve správný čas, slouží identity manager neboli IdM – procesní nástroj identity managementu. Sofistikovaná správa identit a přístupů automatizuje rutinní procesy a kromě toho, že výrazně posiluje bezpečnost firemních dat, šetří čas IT administrátorovi.
3. Pravidelné zálohování
Stát se může cokoliv, o data lze přijít i jiným způsobem než krádeží. Dojde-li například k závadě hardwaru, určitě se vám bude hodit záloha. Ale to vy jistě moc dobře víte a pravidelně zálohujete. A zajisté zálohovaná data šifrujete. Pokud ne, napravte to!
4. Ochrana proti scamerům a hackerům
Jak udělat z chatrného stavení nedobytnou pevnost, na kterou jsou internetoví zločinci krátcí? Způsobů, jak se mohou dostat do firemních počítačů, je bohužel víc než dost (např. prostřednictvím škodlivého kódu v aplikaci apod.), ale naštěstí se nabízí množství efektivních opatření: aktivní firewally (samozřejmě vždy aktualizované), kvalitní anti-virové a anti-malwarové programy či používání bezpečnostního klíče nebo dvoustupňového ověření.
Od věci rozhodně není ani zakrytá webkamera a odpojený mikrofon – rafinovanost hackerů nezná mezí a jsou to právě tato zařízení, prostřednictvím kterých se mohou dostat do vašeho systému.