Domů / Technika / Váš notebook nemá mrazivé počasí rád. Chraňte ho před ním jako oko v hlavě!

Váš notebook nemá mrazivé počasí rád. Chraňte ho před ním jako oko v hlavě!

Zima je oficiálně tady a s ní i potíže, které mohou potkat elektroniku následkem prudkých teplotních výkyvů. Na mysli máme především notebooky – právě ty si dennodenně bereme s sebou do práce, kanceláře, školy či jinam mimo domov. Kámen úrazu tkví v mrazivém venkovním prostředí. Vzhledem k tomu, že se teplota procesoru pohybuje kolem 60 °C a při vyšší zátěži vyskočí na 80 – 90 °C, může mít teplotní šok fatální následky. Ale vše pěkně popořadě. Tipy, jak se v zimě k počítači i jiné elektronice chovat, nám dali zkušení technici ze servisního centra ABAX.

Že se elektronika nemusí s vodou, vám zřejmě připomínat nemusíme. Servis notebooků vám ovšem přijde vhod nejen tehdy, když nešikovně vylijete obsah sklenice do klávesnice. Velmi záludné umí být počasí, o čemž se mnozí majitelé notebooků přesvědčili na vlastní kůži. Lépe řečeno na vlastní tištěné spoje, které začaly následkem kondenzací vlhkosti korodovat. Odborníci na opravy notebooků Acer navíc připomínají, že koroze nemusí elektroniku postihnout okamžitě. Naopak se stává, že se projeví později. Oxidace je doslova jako časovaná bomba.

Prevence se nazývá aklimatizace

Když notebook přenesete z mrazu do vyhřáté místnosti, teplotní rozdíl řádově v desítkách stupňů Celsia způsobí vysrážení vlhkosti. Ta může způsobit zkrat nebo zapříčiní korozi. Servis notebooků nebudete potřebovat, pokud dodržíte následující: než notebook sbalíte do tašky (pro přenos jsou ideální tašky s dobrými termo-izolačními schopnostmi), počkejte, až klesne jeho teplota. Po příchodu do jiného objekt počkejte min. 15 -20 minut, než se zařízení aklimatizuje.

 

Pracujte v prostředí s optimálními podmínkami

Nad odolností některých modelů zůstává rozum stát, ale vážně chcete riskovat, že s vámi pracovní nástroj přestane komunikovat v tu nejméně vhodnou dobu? Pokud je to možné, snažte se pracovat v prostředí s normální teplotou (cca 10 – 35 °C) a vlhkostí vzduchu 0 – 90 % (ovšem nekondenzující!).

A kdyby se vám zdraví svého počítače přeci jen nepodařilo uhlídat, nezapomeňte, že na pobočkách servisního centra ABAX disponují špičkovým vybavením a odebírají náhradní díly pro notebooky Acer a ostatní značky od výrobců a světových dodavatelů – ceny jsou proto nižší než v autorizovaných servisech.

Shlédněte také

CNC laser vám zajistí precizní výpalky z plechu

Laser se využívá v mnoha oblastech a jednou z nich je řezání materiálů. Jedná se …