Domů / Doporučujeme / LED pásky, lišty a moduly

LED pásky, lišty a moduly

Dioda je základní světelná elektronická součástka, která se obecně používá ke dvěma specifickým účelům – v mikroelektronice a obecné elektrotechnice slouží především jako indikační prostředek, který zpravidla funguje buď na binárním principu nebo implementuje další efekty umožňující čtení rozšířeného stavového souboru. Vedle tohoto uplatnění mohou diody sloužit také ke klasickému osvětlení, které je aplikováno především ve formě designových prvků ať už u pokročilých spotřebičů nebo v běžné domácnosti. Diody umožňují vytváření velmi silných bodových či liniových osvětlovacích prvků. V dnešní době se jako základní osvětlovací prvek využívají elektroluminiscenční LED (light-emitting diode), které postupně vytlačily ostatní technologie využívané ke světelným efektům.

Elektroluminiscenční osvětlovací prvky

Zatímco indikace prostřednictvím LED diod uplatňuje integraci jednotlivých součástek, osvětlení je obvykle řešeno soustavou diod aplikovaných do liniového prvku v pravidelném odsazení vytvářející světelný pás. V tomto ohledu je rozeznáváno několik specifických typů osvětlovacích prvků, které mohou být buď zapojitelné do daného elektrického zařízení, nebo přímo do zásuvky distribuční sítě. Nejčastěji se jedná o pásky, lišty nebo moduly, které se mezi sebou liší především uživatelskými vlastnostmi, způsobem instalace a konečným efektem svícení.

LED pásky a lišty

Pásky a lišty s LED diodami jsou koncipovány jako liniové zdroje osvětlení, které je možné instalovat podélně jako podsvícení různých systémových součástí. Kromě běžných typů obsahujících přímo osvětlovací prvky lze aplikovat také LED lišty nebo LED pásek do zásuvky či k zapojení přímo do konkrétního systému obsahující speciální LED diody emitující infračervené nebo ultrafialové záření, jež se využívají v zabezpečovacích řešeních (LED závory). Tímto způsobem lze například ohraničit zónu pro vstup operátora k automatizované lince, který jej ochrání vypnutím v případě překročení vymezené zóny. LED pásky a lišty tak nachází velmi široké uplatnění, hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v řešení a krytování – zatímco LED pásky jsou zpravidla ohebné a jednoduše implementovatelné, LED lišty bývají pevně zakrytovány a rozměrově či polohově stabilní.

LED moduly

Kromě liniových osvětlovacích (resp. elektroluminiscenčních) prvků liniových lze využívat také produkty aplikujícími systém bodového osvětlování. V tomto případě se jedná o sestavu LED diod soustředěnu do jednoho bodu, který má v porovnání s jednotlivými diodami mnohem větší světelný výkon. Obdobně jako pásky a lišty, i tento produkt je při využití speciálních diod možné aplikovat jako součást zabezpečovacích řešení pro velé automatizované systémy a linky.

Shlédněte také

Online propagace v zahraničí může nastartovat váš růst

Celý svět je příliš velký na to, abyste prodávali jen v České republice. Možná máte …