Domů / Doporučujeme / Digitalizace a robotizace navždy změní trh práce. Připravte se na to

Digitalizace a robotizace navždy změní trh práce. Připravte se na to

Technologický posun je nezastavitelný a je potřeba se připravit na zásadní změny, které se v následujících letech budou odehrávat na trhu práce.

Méně práce pro nekvalifikované profese

Robotizace práce se již v současné době dotýká těch pracovních pozic, pro které je typická manuální a repetitivní práce, které nahradí průmysloví roboti. Zaměstnanci vykonávající některou z profesí, pro niž je toto typické, by již nyní měli začít přemýšlet nad tím, jak zvýšit svou kvalifikaci pro některou z více poptávaných pozic. I když je stále zaměstnavateli poptáváno vysoké množství dělnických profesí, pravděpodobně tomu nebude navždy. V mnoha případech firmě z dlouhodobého finančního hlediska vychází jako lepší možnost nasadit na danou činnost některý stroj, který zvládne často vykonávat svěřený úkol pečlivěji nežli lidský zaměstnanec.

Člověk pracující na takovéto nekvalifikované pozici by měl ideálně podstoupit některý z rekvalifikačních kurzů, které slouží pro lidi přející si najít zaměstnání v jiném oboru, než v kterém dosud pracovali.

Týká se to prakticky všech průmyslových oborů

Zejména v průmyslové výrobě je robotická automatizace ve značně pokročilém stupni již dnes. Pozorovat to můžete například v automobilovém průmyslu, kde nejen nebezpečné profese obstarávají roboti. Jde například o lakování karosérií nových automobilů a jejich sváření dohromady. V těchto případech se jedná zcela jistě o posun správným směrem, protože automatizace výroby zde přispívá k eliminaci rizik, kterým jsou někteří zaměstnanci v práci vystaveni.

Ne všichni však postup postupného nahrazování lidské pracovní síly vítají. Je třeba si však uvědomit, že i v práci je nutné neustále se vzdělávat a někdy je prostě potřeba postoupit na jinou pozici.

Shlédněte také

Online propagace v zahraničí může nastartovat váš růst

Celý svět je příliš velký na to, abyste prodávali jen v České republice. Možná máte …